top of page
  • Anna Przyborowska

Problemy z trzecim migdałem


Twoje dziecko często oddycha ustami, a nie nosem, mówi niewyraźnie...Podczas codziennych czynności lub podczas snu ma otwartą buzię? Wydaje Ci się, że słabiej słyszy? A może chrapie? Jeśli choć dwa razy odpowiedź na te pytania jest twierdząca, warto sprawdzić kondycję trzeciego migdała.


Trzeci migdał – co to takiego?


Trzeci migdał (migdałek gardłowy) znajduje się na tylnej ścianie gardła, nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Niestety nie można go dostrzec po szerokim otwarciu ust, tak jak można zauważyć wielkość migdałków podniebiennych. Rolą trzeciego migdała jest pełnienie funkcji ochronnych przed infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi – jest częścią układu odpornościowego małych dzieci.


Dlaczego trzeci migdał przerasta?


Do przerostu i obrzęku migdałka dochodzi na skutek procesów związanych ze zwalczaniem infekcji; dzieci są szczególnie narażone na nie w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej chorują. Jeśli trzeci migdał pracuje prawidłowo, to po przebytej infekcji jego objętość zmniejsza się. Zwiększona częstotliwość przebywanych infekcji lub równoczesne przebywanie alergii powodują, że trzeci migdał nie pomniejsza się, lecz przeciwnie – zwiększa swoją objętość po każdej chorobie. Często jest to także uwarunkowane genetycznie: jeśli mama lub tata mieli problem z trzecim migdałem w dzieciństwie, to ich dziecko też prawdopodobnie będzie miało z nim kłopoty.


Jakie są objawy przerośniętego trzeciego migdała?


Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,

Powiększenie migdałków podniebiennych,

Niedrożny nos, który powoduje oddychanie przez usta,

Problemy ze słuchem, niedosłuch,

Niepoprawna artykulacja,

Nosowanie – mowa nosowa,

SÅ‚aby sen, spowodowany bezdechami, wybudzaniem siÄ™, niewyspaniem,

Chrapanie,

Ból gardła związany z wysuszeniem gardła,

Powiększenie węzłów chłonnych szyi,

Bóle uszu: w połączeniu z produkcją ropnej wydzieliny obserwuje się zatykanie ujścia trąbek słuchowych, co wpływa na brak wyrównania ciśnienia w gardle i uchu, a to z kolei może spowodować wysiękowe zapalenie ucha.


Jak leczyć?


Koniecznie należy skonsultować się z laryngologiem. To on oceni, czy trzeci migdał należy usunąć chirurgicznie (zabieg nazywa się adenotomią) lub może poddać leczeniu za pomocą środków farmakologicznych.


Konsekwencje braku leczenia przerostu migdałka gardłowego


Oddychanie, spanie z otwartą buzią powoduje u dzieci opadanie dolnej szczeki i nierzadko wady zgryzu. Nawyk niedomkniętych ust, słaba praca mięśnia okrężnego ust, brak pionizacji języka, nieumiejętność właściwego oddychania to te obszary, nad którymi musimy pracować. Zdarza się, że źle usunięta tkanka powoduje, iż migdał odrasta (częściej wtedy, gdy zabieg operacyjny nastąpił u bardzo małego dziecka).


Jeśli nie usunie się zbytnio rozrośniętego migdała, możemy spodziewać się stanów zapalnych zatok, ucha środkowego i zewnętrznego o charakterze przewlekłym, które prowadzą do osłabienia słuchu, infekcji górnych dróg oddechowych, bezdechów sennych. Rozwój dziecka z przerośniętym migdałem jest spowolniony. Dziecko ma słabsze wyniki w nauce, z powodu niedotlenienia bywa nadruchliwe i szybko się męczy.


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page